Doradztwo zawodowe

Nabór 2020 Jak wspomagać dziecko w wyborze zawodu? punkty do LO zasady przeliczania punktów 2018/2019 terminy rekrutacji 2018 ścieżki kształcenia terminy branżowe szkoły I stopnia konkursy punktowane 2018/2019 ranking szkół średnich LO ranking szkół średnich technika barometr zawodów

Szanowni Rodzice!

Przed dziećmi trudna decyzja dotycząca wyboru szkoły i zawodu. W naszej szkole uczniowie przygotowują się do tego zadania w czasie zajęć z doradztwa zawodowego. Dla klas 7 jest to 10 godzin obowiązkowych zajęć, w czasie, których realizują następujące tematy:

1.Zainteresowania.

2.Zdolności i umiejętności.

3.Mocne i słabe strony.

4.Temperament.

5.Predyspozycje zawodowe.

6.Wartości w moim życiu.

7.Praca jako wartość w życiu człowieka.

8.Motywacja.

9.Role grupowe.

10.Świat zawodów.

W klasie II gimnazjum uczniowie poznają samych siebie (swój temperament, predyspozycje, mocne strony itp.), a w klasie III zapoznają się z możliwościami wyboru dróg edukacyjnych, podejmują ostateczną decyzję o wyborze szkoły i zawodu, kreślą swoją ścieżkę kariery. Współpracujemy z Fundacją Rozwoju Talentów, która prowadzi zajęcia z klasami 7, 8, II i III gimnazjum. Określając predyspozycje zawodowe i indywidualną ścieżkę kariery każdego ucznia. Rodzice po skończonych zajęciach mogą porozmawiać z trenerem na temat swojego dziecka. Każdego roku dla klas ostatnich organizujemy Forum Otwartej Szkoły. Są to spotkania z przedstawicielami szkół średnich z Poznania i okolic. Uczniowie mają, również możliwość wyjazdu do Szkoły im. Zamojskich w Rokietnicy, by tam poznać specyfikę nauczanych zawodów.

Uczniowie oraz Rodzice mogą także korzystać z pomocy doradcy zawodowego, pedagoga szkolnego, psychologa oraz wychowawców na terenie naszej szkoły.

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży oraz Rodziców proponujemy o zapoznanie się z informacjami zawartymi na kilku stronach internetowych.

1.Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu cdzdm.pl na tej stronie znajdziecie Państwo

  • informacje o szkołach ponadgimnazjalnych ( schemat szkolnictwa, ranking szkół, mapę poznańskich szkół)
  • informacje o zawodach (informator, nowe zawody)
  • rekrutacja ( zestawienia punktowe, terminarz rekrutacji, wzór karty pomocniczej, zasady przeliczania punktów, zainteresowanie oddziałami itp.)

2.Kuratorium Oświaty w Poznaniu www.ko.poznan.pl

3.Okręgowa Komisja Egzaminacyjna www.oke.poznan.pl

4.Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU) www.koweziu.edu.pl

Ranking szkół średnich

1.www.licea.perspektywy.pl

2.www.technika.perspektywy.pl

Skip to content